Starostové a zastupitelé se nejspíš přece jen dočkají zmírnění zákona o střetu zájmů. Nemuseli by tak svůj majetek zveřejňovat v registru. Vláda se k navrhovaným novelám postavila nejdřív negativně, premiér v demisi Andrej Babiš ale po jednání se Svazem měst a obcí změnil názor.

Předseda Svazu měst a obcí František Lukl po jednání s Babišem odešel s příslibem, že se předseda Sněmovny Radek Vondráček pokusí mezi stranami vyjednat kompromis. Vláda se přitom k dvěma novelám zmíněné normy nejprve stavěla negativně. Po jednání se Svazem měst a obcí Babiš uznal, že jejich stížnosti jsou oprávněné.

Novela z dílny lidovců navrhuje, aby z povinnosti zveřejňování majetku byli vyjmuti neuvolnění komunální politici. Tedy ti, kteří se správě obce věnují mimo zaměstnání.

Podle druhé, navržené STAN, by do registru neměl přístup každý, jako je tomu nyní, a zájemci by museli podávat individuální žádosti k nahlédnutí.

„Nikdo z nás se nebrání tomu, abychom informace o svých majetkových poměrech do registru takto dávali, ale požadujeme, aby s těmi informacemi bylo nakládáno zodpovědně,“ řekl podle iDnes.cz Lukl.

Babiš změnil názor

„Je škoda, že jste nepřišli dřív, když jsme to projednávali na vládě, protože jsme k tomu neměli asi tolik informací,“ prohlásil premiér v demisi.

Negativní stanovisko jeho kabinetu by podle něj nemělo být problémem, jelikož konečné slovo mají poslanci.

Uznal také, že není jednoduché dostat schopné lidi do komunální politiky.

„Paradoxně ta delegace přišla za mnou, i když tehdy ten zákon byl označen jako lex Babiš,“ vzpomněl na přijímání zákona o střetu zájmů.

Babiš se před přijetím zmíněného zákona nechtěl ani jako člen vlády alespoň formálně zbavit holdingu Agrofert.

Sdružení místních samospráv v pátek uvedlo, že kvůli povinnosti zveřejnit svůj majetek rezignovaly již desítky starostů a zastupitelů zejména v malých obcích. Proti úpravě zákona se však dosud stavělo ministerstvo spravedlnosti, které má Centrální registr oznámení v gesci.

(jaz)