Problematičtí migranti v Německu: Běženci požadující azyl si volný čas krátí pácháním trestných činů.

Počet problémů s migranty v Německu stále roste. Uprchlíci, kteří v zemi požadují azyl a čekají, až se vyřídí jejich žádost, využívají volný čas k páchání trestné činnosti. Potíže se týkají hlavně běženců z Gruzie.

Nejlidnatější spolková země Severní Porýní-Vestfálsko proto požaduje obnovení vízové povinnosti pro Gruzíny. V tamních uprchlických zařízeních totiž přibývá problémů s žadateli o azyl původem právě z Gruzie, upozornily regionální úřady spolkového ministra vnitra Thomase de Maizière.

Občané Gruzie mohou do schengenského prostoru bez hraničních kontrol jezdit od konce března 2017. Během necelého roku se počet žadatelů o azyl v této spolkové zemi zvýšil ze 170 na 743, uvedl ministr Severního Porýní – Vestfálska pro integraci Joachim Stamp.

Podle ministerstva vnitra „nárůst žádostí o azyl z Gruzie opravdu problémem je“. Němečtí kriminalisté navíc upozornili na to, že někteří gruzínští žadatelé o azyl využívají čas, kdy úřady zpracovávají jejich žádost, k páchání trestné činnosti.

Stamp požaduje, aby se tento problém řešil na úrovni Evropské unie. Ta má možnost bezvízový styk pozastavit třeba v případě, kdy by prudce přibylo migrantů nebo kvůli ohrožení bezpečnosti.

V roce 2017 požádalo v Německu o azyl 186 644 žadatelů. Nejvíce je uprchlíků ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku.

(pel)