Úřadující šéf sociální demokracie Milan Chovanec chce vystrnadit Tomia Okamuru (SPD) z postu místopředsedy Poslanecké sněmovny. Chovanec proto doporučí celé ČSSD hlasovat pro Okamurovo odvolání. To navrhli lidovci kvůli Okamurovým výrokům o koncentračním táboře v Letech.

Chovanec to uvedl v Otázkách Václava Moravce na České televizi.

„Ty výroky jsou natolik za hranou, a ne za jednou, ale za pěti. Z úst Tomia Okamury padají tak závažné informace, že pokud se bude jednat o jeho odvolání, tak já budu hlasovat pro jeho odvolání,“ řekl Chovanec.

„Budu navrhovat, abychom hlasovali jednotně pro odvolání Tomia Okamury,“ doplnil.

Lidovce nicméně kritizuje za snahu získat politické body, když záměr oznámili v médiích místo toho, aby ho napřed probrali s dalšími politickými stranami. Bez hlasů ANO však bude iniciativa lidovců pouze plácnutím do vody, dodal.

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) uvedl, že Okamura se omluvil, což považuje za dostatečné.

Šéf SPD v lednu řekl, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se omluvil za vyjádření, že tábor nebyl oplocený, uvedl však, že ho většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat. Vyjádření kritizovala pražská židovská obec i Muzeum romské kultury, které v něm spatřují popírání holokaustu.

(pel)