Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) by si přál, aby růst české ekonomiky táhly investice i za cenu většího schodku státního rozpočtu ČR.

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) by chtěl, aby růst české ekonomiky táhly investice. Ty plánuje šéf ANO masivně podpořit i v roce 2019. Podle něj to není problém, i za cenu většího deficitu státního rozpočtu ČR.

Babiš ocenil, že Česká republika má v hodnocení úvěrové spolehlivosti agentury Fitch Ratings nadále stupeň A+. Ke zlepšení ratingu by mohl vést například pokračující pokles poměru vládního dluhu k hrubému domácímu produktu (HDP).

Lídr ANO uvedl pro ČTK, že si na tomto parametru dával záležet už jako ministr financí. Přál by si, aby český růst táhly investice, které chce masivně podpořit v příštím roce.

„Chceme hlavně v rozpočtu v roce 2019 masivně investovat. Tím, že HDP roste, tak není problém masivně investovat, i kdyby třeba byl větší deficit,“ uvedl Babiš.

V souvislosti se svou páteční návštěvou v Brně zmínil jako možné investice například tamní porodnici, vlakové nádraží, ale i sportoviště hokejové Komety a za Lužánkami.

„Chceme zmapovat všechny možné investice v Čechách a snažit se masivně investovat. Hlavně mít legislativu, která by nám to dovolila,“ dodal.

Reálný HDP České republiky se v loňském roce zvýšil o 4,3 procenta, zejména díky spotřebě domácností podporované stoupajícími disponibilními příjmy, odhadla agentura Fitch.

V roce 2018 očekává agentura zvolnění růstu HDP na 3,5 procenta a napřesrok počítá s dalším zpomalením, a to na 2,9 procenta.

(pel)