EU se třese strachem před možným vítězstvím Le Penové ve volbách prezidenta Francie. Výsledkem by zřejmě byl konec EU.

Šéfové EU se třesou strachem z možného vítězství Marine Le Penové ve volbách prezidenta Francie. Podle některých názorů z Bruselu by následný „frexit“, tedy vystoupení Francie z EU prosazované Le Penovou, vedl neodvratně k rozpadu či konci Evropské unie jako takové. Někteří eurokomisaři chtějí dokonce bojovat proti antievropským kandidátům.

Podle neoficiálních informací jsou představitelé a vysocí úředníci Evropské unie krajně znepokojeni blížícími se volbami francouzského prezidenta. Panuje mezi nimi obava, že pokud by ve druhém kole (které by se uskutečnilo 7. května) zvítězila předsedkyně Národní fronty Marine Le Penová, ohrožena by byla existence samotné Unie.

Jak napsal významný politický deník Politico, právě probíhající brexit by proti odchodu Francie z EU byl jen „procházka růžovou zahradou“.

Le Penová prosazuje vystoupení Francie z EU. Chce, aby Francie byla opět samostatným státem, nikoliv pouhým „regionem EU“.  proto chce po svém případném úspěchu uspořádat referendum o členství v EU.

„Můžeme přežít brexit, ale ne frexit.“

Prosazuje také odchod Francie z eurozóny i ze Schengenského prostoru volného pohybu osob. Logicky tedy žádá opětovné vytvoření hraničních kontrol i obnovení tradiční francouzské měny, tedy franku.

Podle průzkumů má Le Penová téměř jisté, že se probojuje do druhého kola prezidentských voleb. Tam by ji ale prý měl porazit nezávislý (původem socialista) kandidát Emmanuel Macron.

„Z pohledu Komise by byl úspěch Marine Le Penové katastrofa a existenční hrozba pro evropský projekt,“ uvedl údajně vysoce postavený úředník Evropské komise.

„Můžeme přežít brexit, ale ne frexit,“ dodal.

Eurokomisař pro hospodářské a finanční záležitosti,Pierre Moscovici, dokonce prosazuje, aby Brusel bojoval proti antievropským kandidátům, jako je Le Penová.

„Evropa je budoucnost Francie a Francie musí být hybnou silou,“ řekl francouzský socialista Moscovici.

„Nechci ani mluvit o těch bláznivých nápadech, že Francie opouští Evropu, protože to by zabilo Evropu a Francii vážně zadusilo,“ varoval.

Evropa lidu místo EU

Šéfka Národní fronty a kandidátka na francouzskou prezidentku Marine Le Penová před několika dny prohlásila, že lidé už nemají o Evropskou unii zájem, což spěje k jejímu zániku.

Podle Le Penové by měla být EU nahrazena „Evropou lidu“.

„Evropská unie zemře, protože lidé už o ni nemají víc zájem,“ podotkla Le Penová.

„Poškozená evropská myšlenka se přetvoří sama v Evropu lidu… a národů,“ dodala.

Francouzský odborník předpovídá výhru Le Penové

Úspěšný francouzský politický prognostik, původem fyzik, Serge Galam, předpověděl, že prezidentské volby ve Francii vyhraje Le Penová.

Tentýž odborník predikoval, že v USA vyhraje Donald Trump, což se vyplnilo.

Galam ve své předpovědi vychází zejména z velké disciplinovanosti voličů Marine Le Penové, která by mohla být v nadcházející volbě rozhodující. Jeho odhad ovšem vychází z přesně propočítaného matematického modelu.

I když průzkumy prozatím ukazují, že poměr hlasů by při volbě (ve druhém kole) byl 41 ku 59 procentům v neprospěch Le Penové, v reálu může být vše jinak.

Pokud totiž k volebním urnám dorazí 90 % příznivců Le Penové a jen 70 % podporovatelů jejího rivala (Macrona nebo Fillona), zvítězí šéfka Národní strany.

První kolo volby prezidenta Francie se koná již v dubnu. (sfr)