Česká národní banka (ČNB) bude i nadále intervenovat proti silné koruně. Kurz už oslabil na 27,20 koruny za euro.

Česká národní banka (ČNB) nepřestává s oslabováním koruny. Kurz oslabil až na 27,20 koruny za euro a je tak nejnižší od loňského června. Oslabený kurz koruny sice usnadňuje prodej exportérům, na druhou stranu Čechům zdražuje zboží z dovozu, nákupy v cizině a dovolené v zemích platících eurem.

Banka bude pokračovat v intervencích s cílem udržet kurz koruny poblíž 27 korun za euro.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok ale upozornil, že konec intervencí může nastat kdykoliv po konci tzv. tvrdého závazku, tedy od dubna. Dodal, že centrální banka už ale nebude zveřejňovat možné scénáře načasování konce kurzového závazku.

„Někteří investoři, kteří spekulovali na konec kurzového závazku už na tomto zasedání, zřejmě své koruny prodávají zpět do eur, což vede ke ztrátám české měny. Držet koruny a vyčkávat na další kroky ČNB je totiž pro zahraniční investory velmi nákladné,“ uvedl ekonom Marek Dřímal.

Koruna podle něj ztráty brzy umaže a opět posílí k hranici 27 Kč/EUR.

„Dnešní pohyb je však ukázkou toho, jak nestabilní může kurz koruny vůči euru být kvůli přítomnosti spekulativního kapitálu,“ uvedl.

Rusnok přitom už zopakoval, že centrální banka bude připravena případné nadměrné výkyvy kurzu koruny po ukončení závazku zmírňovat svými nástroji.

Režim devizových intervencí trvá přes tři roky. ČNB jej zahájila v listopadu 2013. S koncem března však vyprší takzvaný tvrdý závazek centrální banky, tedy slib, že před koncem prvního čtvrtletí nepřestane měnu uměle oslabovat.

Oslabený kurz koruny sice usnadňuje prodej exportérům, na druhou stranu Čechům zdražuje zboží z dovozu, nákupy v cizině a dovolené v zemích platících eurem.

(pel)