V USA vypukla ekologická kontrarevoluce. Globální oteplování poslal americký prezident Donald Trump škrtem pera na smetiště dějin. Trump podepsal dekret, který ruší část regulace ochrany ovzduší zavedené jeho předchůdcem Barackem Obamou. Trump výnosem zrušil omezení emisí skleníkových plynů z elektráren nebo těžby uhlí. Podle hlavy Spojených států tyto kroky rozvážou ruce podnikatelům, podle ekologů je v ohrožení životní prostředí.

Trumpova administrativa už dříve uvedla, že přísná omezení brání v činnosti například těžařům ropy či uhelným společnostem a připravuje tisíce Američanů o práci.

„Moje administrativa dělá tečku za válkou o uhlí,“ řekl prezident před podpisem dokumentu, jemuž byli v sídle Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) přítomni zástupci horníků.

Nařízení, které Trump nazval Energetická nezávislost, mimo jiné uvolňuje omezení na poskytování federálních pozemků pro těžbu uhlí, na něž Obama před rokem vyhlásil tříleté moratorium.

Ekologické organizace vyjádřily zděšení

Ústředním cílem dekretu je otevření cesty ke zrušení Obamova Plánu čisté energie. Projekt, kterým Obama v roce 2014 zavázal americké tepelné elektrárny k omezení škodlivých emisí do roku 2030 o třetinu stavu z roku 2005, nebyl kvůli žalobám těžebních společností a států ovládaných republikány nikdy uveden do praxe.

Zlikvidovat jej nyní má právě EPA, jejímž vedením Trump po lednovém nástupu do funkce pověřil Scotta Pruitta, označovaného za popírače klimatických změn.

Zatímco důlní a petrochemické firmy dekret vítají a tvrdí, že přinese mnoho nových pracovních míst, zastánci energií z obnovitelných zdrojů oponují, že by nové pracovní pozice vznikaly i díky přechodu na šetrnější provoz.

„Tyto akce jsou útokem na americké hodnoty a ohrožují zdraví, bezpečnost a prosperitu každého Američana,“ řekl předseda organizace bojující proti klimatickým změnám NexGen Climate Tom Steyer.

„Trump záměrně likviduje programy, které vytvářejí pracovní místa a chrání náš vzduch a vodu, aby měly na náš úkor zisk firmy znečišťující ovzduší,“ dodal.

Ochránci životního prostředí jej chtějí napadnout u soudu.

(pel)