Obyvatelé Liberstadu do svého soukromého města v Norsku přijedou až v roce 2020.

Soukromé město Liberstad v Norsku hlásí vyprodáno. Všechny pozemky v budoucím městečku si už rozebrali zájemci o svobodu a nezávislost na státní moci. Zakladatelé projektu prodali všech 123 parcel na pozemku v katastru obce Marnadal na jižním cípu Norska, kde chtějí vybudovat obec, v níž všechny služby budou fungovat na ryze soukromé bázi.

Celkem tak zakladatelé Liberstadu, John Holmesland and Sondre Bjellås, prodali 200 tisíc m2 pozemků celkem 123 vlastníkům ze 33 zemí světa.

V budoucnu mají být k prodeji další parcely, neboť na velké množství zájemců o svobodu už v první fázi projektu parcely nezbyly.

Organizátoři projektu uvedli, že veškeré další prodeje a platby v Liberstadu budou probíhat výhradně ve virtuální měně City Coin, kterou vytvořili a která se stala jedinou oficiální měnou tohoto – jak plánují jeho zakladatelé – nezávislého a svobodného městečka.

V Liberstadu podle duchovních otců projektu nemají existovat „daně, politici ani politika“. Veškeré „veřejné služby“ mají v novém městě zajišťovat soukromé subjekty.

Nebude v něm radnice, městský úřad ani jiné podobné instituce. Nebudou v něm probíhat volby a město (zatím spíše jen vesnice) nebude mít starostu či primátora, ani jiné volené představitele.

Do Liberstadu přišlo konečně jaro, oznámil na sociálních sítích John Holmesland.

„Duchovní otcové“ Liberstadu plánují, že v jejich městě nebudou existovat žádné povinné poplatky nebo daně. Zakladatelé projektu se nehodlají připojovat ani k systému veřejné kanalizace. Připojení k veřejné elektrické síti bude dobrovolné.

Pokud jde o samotné obyvatele města, těmi se stanou především vlastníci jednotlivých parcel. Stavba vlastních obytných domů v Liberstadu pak již bude čistě věcí jednotlivých majitelů.

Jak uvedl Holmesland, organizátoři zatím nestanovili konkrétní datum, kdy budou jednotlivé parcely předány k užívání jejich majitelům. Plánují však, že by k tomu mělo dojít v létě roku 2020.

S tím, že obslužné komunikace k parcelám by mohly být připraveny již v době letošního letního festivalu a kupující by si tak již mohli začít vybírat místa pro jejich budoucí domy.

Krajina budoucího soukromého města Liberstad.

Cílem projektu Liberstad je „vytvořit kompletně soukromé město, v němž všechno má svého soukromého majitele a veškeré veřejné služby jsou poskytovány výhradně soukromými subjekty na ryze dobrovolné bázi“.

Jeho zakladatelé John Holmesland a Sondre Bjellås v místě zakoupili koupili farmu a následně začali nabízet pozemky pro budoucí občany privátního města Liberstad, které bylo oficiálně založeno 1. června roku 2017.

Cena za 1000 m2 pozemků v Liberstadu činila 75 tisíc norských korun (necelých 205 tisíc Kč).

Liberstad je koncipován jako anarcho-kapitalistické soukromé město.

“Chceme zde vytvořit společnost bez vládního donucování, dohledu a bez násilí,” uvedli zakladatelé.

Cílem je založit soukromé město, „jehož základem je individuální svoboda a dobrovolná spolupráce… Město zbavené moci vládních úřadů“.

„Jediné, co v Liberstadu požadujeme, je respektování principu nepřípustnosti jakékoliv agrese a právo na soukromé vlastnictví,“ zdůraznili zakladatelé.

Více se o LIBERSTADU dočtete zde.