Řetězec Lidl podpoří výstavbu 6 jedlých školních zahrad.

Řetězec Lidl podpoří výstavbu 6 jedlých školních zahrad. V březnu letošního roku zahájila firma spolupráci s programem Skutečně zdravá škola. Cílem je pomáhat vytvářet kulturu zdravého a udržitelného stravování ve školách a dále podpořit 6 škol a školek, které díky grantové výzvě získají finanční prostředky na výstavbu jedlých školních zahrad.

Do grantové výzvy na vybudování jedlých zahrad přihlásilo své projekty 21 škol zapojených v programu Skutečně zdravá škola.

Zástupci programu Skutečně zdravá škola a společnosti Lidl vybrali celkem šest škol, z nichž každá získá 100 tisíc korun na vybudování jedlé zahrady a zároveň metodickou podporu při jejím budování.

„Těší nás, že můžeme podpořit školy a školky s výstavbou jedlých školních zahrad. Díky jedlým zahradám se děti naučí pečovat o ovoce a zeleninu, výpěstky budou využité ve školní jídelně a zároveň vznikne místo  pro komunitní  setkávání mezi školou a rodiči,“ uvedl mluvčí společnosti Lidl Tomáš Myler.

V grantové výzvě zabodovaly školy a školky, které mají s pěstováním na školních pozemcích dlouhodobou zkušenost, ale také školy, které jsou na poli budování školních zahrad nadšeným nováčkem.

„Vítězové grantové výzvy tak mohou díky finančnímu příspěvku rozšířit své stávající zahrady o rozmanité prvky, ovocné keře a stromky, vyvýšené záhony nebo mohou díky grantu jedlou zahradu od základu vybudovat,“ doplnil Myler.

Z jedlé školní zahrady budou mít už v následujícím roce radost děti v těchto školách a školkách:

  • Fakultní základní škola Otakara Chlupa v Praze 13
  • Mateřská škola 28. října v Turnově
  • Mateřská škola Řestoky (okres Chrudim)
  • Mateřská škola Palováček v Šenově u Nového Jičína
  • Základní a Mateřská škola Dětenice (okres Jičín)
  • Základní a Mateřská škola Ludgeřovice (okres Opava) 

„Z velkého zájmu máme obrovskou radost. Všechny žádosti byly velmi kvalitně zpracované – ukazuje se, že téma vzdělávání na školních zahradách je aktuální a populární. Rádi bychom podpořili všechny školy, to ale bohužel nejde. Výběr byl opravdu těžký,“ řekl Tom Václavík, ředitel programu Skutečně zdravá škola.

Vítězné projekty se zaměřují na různé aspekty jedlých zahrad a využití venkovních prostor. Některé ZŠ a MŠ využijí finanční podporu k založení či rozšíření ovocných a bylinkových zahrad, vybudování venkovních interaktivních učeben, či  na instalaci inovativního zavlažování.

Cílem jednoho z vítězných projektů  je, v průmyslem a dopravou zatížené předměstské části, dostat přírodu blíž k dětem. Další projekt cílí na mezigenerační aspekt a do péče o školní zahradu plánuje zapojit děti ze základní školy, ale i seniory z místního domova pro seniory. (pel)