Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) nařídil na základě vnějšího podnětu přezkoumat rozhodnutí bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), které se týkalo prominutí DPH u plynu a elektřiny za listopad a prosinec. Cílem je ověření, zda lze skokový nárůst cen energií v posledním čtvrtletí loňského roku vykládat jako mimořádnou událost, která je ze zákona nezbytná k vydání generálního pardonu ministra financí.

Informovalo o tom ministerstvo financí.

Mimořádnou událostí se v minulosti rozuměla například zdravotní krize jako covidová pandemie, přírodní katastrofa jako tornádo na jižní Moravě či válečný konflikt na Ukrajině.

V důsledku těchto mimořádných události byla v minulých letech promíjena DPH z dodání respirátorů, testů proti covidu a očkovacích látek, nebo byly prodlužovány řádné lhůty pro splnění daňových povinností.

O prominutí DPH z dodání elektřiny a plynu rozhodla bývalá šéfka státní kasy Schillerová  generálním pardonem 20. října s cílem reagovat prominutím daně na skokový růst cen energií a pomoci tak plošně domácnostem s rostoucími výdaji na bydlení.

V prosinci pak Schillerová apelovala na Stanjuru, aby nulovou sazbu u DPH pro plyn a energii prodloužil, k čemuž však nedošlo.

Rozhodnutí o prominutí DPH z dodání energií mohlo být také v rozporu s právem Evropské unie, přestože ze strany EU v této věci dosud nebyl učiněn žádný konkrétní akt a obdobná daňová opatření členských států byla v důsledku covidové pandemie Evropskou komisí tolerována.

Zahájení přezkumného řízení nemá žádný vliv na práva a povinnosti plátců DPH dotčených generálním pardonem. To znamená, že v tuto chvíli situace nezakládá žádnou povinnost komukoliv cokoliv zpětně doplácet. (pel)