Evropská unie (EU) investuje téměř 300 miliard eur (7,4 bilionu) do rychlejšího přechodu na obnovitelné zdroje, zvýšení energetické účinnosti a úspor či společných nákupů plynu od nových dodavatelů. Evropská komise (EK) chce strategií v příštích letech ukončit závislost EU na energiích dovážených z Ruska.

Část peněz z uvedené částky chce Brusel členským zemím poskytnout v rámci mimořádného fondu obnovy, další část získat například navýšením prodeje emisních povolenek. Celkem 225 miliard by měly tvořit úvěry, zbytek přímé dotace.

EK chce do roku 2030 zvýšit podíl obnovitelné energie v EU na 45 procent. Aktuálně je nastaven cíl 40 procent. Evropský blok se tak snaží zbavit závislosti na ruských fosilních palivech v reakci na invazi ruských vojsk na Ukrajinu.

„Putinova válka způsobuje problémy na globálním energetickém trhu. Ukazuje, jak jsme závislí na dovážených fosilních palivech. A jak jsme zranitelní, když při jejich dovozu spoléháme na Rusko. Musíme naši závislost omezit nejrychleji, jak to bude možné,” prohlásila předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová.

Součástí strategie je třeba zdvojnásobení kapacity solárních elektráren v příštích třech letech spojené například s povinnou instalací solárních panelů na všechny nové veřejné, komerční a později i obytné budovy. Zdvojnásobit se má i počet využívaných tepelných čerpadel.

Balíček zahrnuje návrh na výraznější zvýšení energetické účinnosti. Zatímco dosud měla EU do roku 2030 snížit spotřebu energie díky větší účinnosti o 9 procent, Komise chce stanovit nový cíl na 13 procent.

Brusel rovněž počítá s tím, že část ruského plynu nahradí nákupy LNG ze Spojených států, Kataru a dalších zemí. Část spotřeby chce pokrýt také zvýšením produkce i dovozu ekologicky čistého vodíku. (pel)