Liberstad má být vůbec prvním městem, kde budou všechny služby poskytovány soukromě, na základě dobrovolné spolupráce.

První soukromé město na světě vzniká v Norsku. Město Liberstad chce skupina dobrovolníků a investorů založit na rozloze 150 hektarů. Liberstad má tak být vůbec prvním městem, kde budou všechny služby poskytovány soukromě, pouze na základě dobrovolné spolupráce.

Budoucí město Liberstad se nachází na jihu Norska v katastru obce Marnardal.

Liberstad neplánuje zakládat radnici, městský úřad ani jinou podobnou centrální instituci. Stejně tak město nebude zavádět žádné povinné poplatky nebo daně.

Zakladatelé projektu se nehodlají připojovat ani k systému veřejné kanalizace. Připojení k veřejné elektrické síti bude dobrovolné.

V plánu je výstavba parků, dětských hřišť nebo míst pro pořádání koncertů a místních trhů. Stavba vlastních obytných domů bude čistě věcí jednotlivých majitelů.

Budoucí obyvatelé Liberstadu si mohou zakoupit pozemek o minimální velikosti 1000 m². Pozemky v Liberstadu se prodávají za 106 Kč za 1 m².

Zakladatelé jsou v kontaktu s místní samosprávou, která se k projektu staví pozitivně.

V první fázi chtějí zakladatelé prodat budoucím obyvatelům prvních 25 hektarů pozemku. Z nich by měli získat prostředky pro výstavbu základní infrastruktury. (lms)