Lidé v Praze protestovali proti vládním epidemickým opatřením.

Lidé v Praze protestovali proti vládním epidemickým opatřením. Akci na Staroměstském náměstí v Praze pořádala iniciativa Chcípl PES. Pořadatelé vyjádřili nesouhlas s vládními opatřeními, která podle nich zapříčinila „pandemii chudoby“. Demonstrace za svobodu a odpovědnost se účastnili také živnostníci a podnikatelé z jiných sektorů. 

Podle policie se akce zúčastnilo zhruba 3 tisíce lidí.

V úvodu demonstrace vystoupil hudebník Daniel Landa a upozornil, že se jedná o mírové shromáždění.

Na akci promluvil také herec Michal Suchánek.

„Je těžké nařízení dodržovat, když už jste psychicky na konci. Jde o míru zodpovědnosti a svobody. Už to nechci přežít, chci žít,“ zdůraznil.

Účastníci akce nesli české vlajky a transparenty s nápisy „Stop covid tyranii. Zastavme totalitu ve jménu covidu!“, „Nejsme ovce“, „V pondělí do školy!“ či „Stop koronateroru“.

V projevech řečníků zazněly výzvy k okamžitému zrušení veškerých vládních opatření a k otevření ekonomiky.

„Protiepidemická chaotická opatření této vlády nefungují a nikdy fungovat nebudou. Naopak škodí této republice, nám, vám, celému národu,“ prohlásil za podnikatele v pohostinství Jiří Janeček.

Zástupce maturantů Matěj Gregor kritizoval, že studenti nechodí do škol.

„Můžu vám z vlastní zkušenosti říct, že doma přes obrazovku se nikdy nic nenaučíme,“ prohlásil.

Moderátor akce David Biksadský už před akcí uvedl, že jejím cílem je vyhlásit „otevření České republiky“.

„Nebudeme respektovat vládní opatření, která nefungují, ale naopak zapříčinila daleko vražednější pandemii chudoby, nezaměstnanosti, krachujících firem a nevzdělanosti,“ řekl.

K iniciativě se připojili také živnostníci a podnikatelé v jiných sektorech než jen z pohostinství. Několik účastníků shromáždění se po jeho skončení mezi sebou popralo u Stavovského divadla.

Dva z nich policisté zajistili. Další čtyři osoby policisté zajistili pro přestupkové jednání. (sfr)