Přinášíme přehled světových miliardářů aktuální na konci čtvrtého zářijového týdne (stav ze dne 25. 9. 2020). V první desítce nejbohatších lidí světa je 8 Američanů, jeden Ind a jeden Evropan.


Zakladatel Amazonu Američan Jeff Bezos se i v tomto týdnu nadále drží v čele pořadí světových miliardářů v žebříčku dle agentury Bloomberg. Jeho majetek dosahuje hodnoty 179 miliard dolarů (4,15 bilionu Kč). Od začátku letošního roku zbohatl o 63 miliard dolarů (1,4 bilionu Kč).

Na druhém místě se s odstupem drží zakladatel Microsoftu Bill Gates s majetkem 120 miliard dolarů (2,78 bilionu Kč). Ten si od začátku roku polepšil o 7,3 miliardy dolarů.

Na třetí příčce se i nadále drží Elon Musk, šéf výrobce elektromobilů Tesla. Jeho majetek činil 94,8 miliardy dolarů (2,19 bilionu Kč). Hodnota jeho majetku od začátku roku vzrostla o 67,3 miliardy dolarů.

Spoluzakladatel a šéf sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg se s majetkem v celkové hodnotě 94,7 miliard dolarů (2,19 bilionu Kč) propadl na čtvrté místo.

Na páté místo si v žebříčku polepšil indický podnikatel a ropný magnát Mukesh Ambani, vlastník společnosti Reliance Industries. Ambaniho majetek dosáhl 83,4 miliard dolarů (1,95 bilionu Kč).

Prvním a jediným Evropanem ve světové miliardářské TOP 10 je francouzský obchodní magnát Bernard Arnault, šéf koncernu LVMH, do kterého patří luxusní značky Louis Vuitton, Moët či Hennessy. Hodnota jeho majetku dosahuje 82,6 miliard dolarů (1,91 bilionu Kč). To ho řadí na celkové šesté místo na světě.

Sedmou příčku i tento týden drží „Věštec z Omahy“, investor Warren Buffett, s majetkem v hodnotě 79,1 miliardy dolarů (1,83 bilionu Kč). Buffet je šéfem a spoluvlastníkem holdingové společnosti Berkshire Hathaway.

Někdejší dlouholetý šéf Microsoftu Steve Ballmer je na osmém místě s majetkem v hodnotě 73,4 miliard dolarů (v přepočtu 1,7 bilionu korun).

O jednu příčku vzhůru, tedy na deváté místo žebříčku, se posunul Larry Ellison. Americký podnikatel, spoluzakladatel a výkonný ředitel Oracle Corporation má majetek přesahující 69,3 miliard dolarů (1,60 bilionu Kč).

Desáté místo zaujímá spoluzakladatel Googlu Larry Page. Jeho majetek dosáhl v průběhu čtvrtého zářijového týdne hodnoty 68,7 miliardy dolarů (1,59 bilionu Kč).

Nejbohatším Čechem je Petr Kellner, majoritní vlastník holdingové společnosti PPF Group. Kellnerův majetek nyní dosahuje celkové hodnoty 13,2 miliardy dolarů (299 miliard Kč). V žebříčku miliardářů agentury Bloomberg je Kellner aktuálně na 139. místě.

V první pětistovce světových miliardářů není žádný další zástupce Česka ani Slovenska.