Počet migrantů plujících z Afriky do Evropy přes centrální část Středozemního moře se v lednu letošního roku oproti prosinci zdvojnásobil. (ilustrační foto)

Počet migrantů plujících z Afriky do Evropy přes centrální část Středozemního moře se v lednu letošního roku oproti prosinci zdvojnásobil. V porovnání s lednem 2019 se počet běženců přicházejících touto migrační cestou dokonce zvýšil šestinásobně.

Frontex informoval, že příliv migrantů plujících po centrálních středomořských trasách se od prosince 2019 do ledna 2020 zdvojnásobil na přibližně 1 500 migrantů.

To je šestkrát více, než připlulo do Evropy za stejné období v předchozím roce.

Agentura Frontex uvedla, že rostoucí migrační tlak v centrální středomořské oblasti je protikladem ostatním hlavním trasám, kde došlo k poklesu.

Ten činí ve srovnání s předchozím měsícem 58 procent ve východním Středomoří a čtvrtinový pokles eviduje agentura v západní části Středozemního moře.

Migranti při cestě do Evropy využívají tří středomořských tras. Západní skrze Maroko a Španělsko, střední přes Libyi a Itálii a východní středomořskou trasu vedoucí z Turecka do Řecka.

Východní trasa však navzdory poklesu zůstává nadále nejfrekventovanější. Počet migrantů, kteří přišli do Evropy v lednu přes trasy na západním Středomoří, se oproti předchozímu měsíci snížil o čtvrtinu na téměř 1 150.

V případě východní trasy jde o 3 400 migrantů.

Celkově za leden eviduje Frontex zhruba 6 tisíc migrantů, kteří při cestě do Evropy využili některou ze středomořských tras.

V posledních letech však podle statistik Mezinárodní organizace pro migraci příchod migrantů do Evropy setrvala klesá.

V roce 2019 přišlo či připlulo do Evropy 125 069 migrantů. Z toho 101 704 zvolilo cestu přes moře a 23 365 po souši.

Migrace v loňském roce zasáhla nejvíce Řecko, kam dorazilo téměř 70 tisíc migrantů, když v roce 2018 jich bylo „jen“ 50 tisíc.

Španělsko si za svou vstupní bránu do Evropy vybralo více než 30 tisíc migrantů; o rok dříve to však bylo přes 65 tisíc osob.

Výrazně se ulevilo Itálii, do které loni přes moře proniklo 11 tisíc migrantů, když v roce 2018 to byl více než dvojnásobek. (sfr)


VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

Příliv běženců klesl: Do Evropy loni proniklo celkem 125 tisíc nelegálních migrantů