Prezident Zeman klade Číně podmínky. Buď bude Čína v Česku investovat, nebo hlava státu nepřijede na důležitý ekonomický summit do Říše středu. Zeman v neděli řekl, že na summit nepojede, protože Čína nesplnila své sliby ohledně investic. Prezidentův kancléř Mynář však naznačil, že by Zeman mohl své rozhodnutí změnit, pokud by Čína změnila svůj přístup.

Pokud by čínští zástupci byli během dubnového summitu 17+1 ochotni uzavřít s českými podnikateli smlouvy na konkrétní projekty, prezident Miloš Zeman by mohl ještě zvážit svou účast na této akci. Prohlásil prezidentův kancléř Vratislav Mynář.

Zeman v neděli Blesku řekl, že na dubnový summit Číny se zeměmi střední a východní Evropy nepojede. Jedním z důvodů jeho rozhodnutí jsou chybějící čínské investice v Česku. Podle Zemana nesplnila Čína to, co slíbila.

Požádal proto vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD), aby ho v Číně zastoupil.

Čínská strana podle Mynáře velmi stojí o účast Zemana na dubnovém summitu Pekingu a zemí střední a východní Evropy.

Příští týden proto bude kancléř jednat s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem. Čína si podle Mynáře od případné další návštěvy Zemana v Pekingu slibuje posun v důležitých investičních projektech.

Vše prý nyní záleží na čínské protistraně, vysvětlil kancléř.

Pokud by se podle něj potvrdily informace, podle kterých by dubnová cesta mohla přinést hmatatelné výsledky, Zeman by mohl ještě přemýšlet o změně rozhodnutí. Do Číny by se pak vypravil společně s Hamáčkem.

„Troufám si říct, že pokud by výsledkem byly konkrétní projekty, ne jen další memorandum, že by pan prezident svou účast ještě zvažoval,“ uvedl kancléř.

O čínských investicích zástupci firem obou zemí v minulosti jednali na česko-čínských podnikatelských fórech. Poslední se mělo konat na konci loňského roku, bylo ale odloženo. Mynář v prosinci jako důvod odkladu uvedl chování primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a plánovanou cestu předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) na Tchaj-wan.

Mynář nyní upřesnil, že čínská strana navrhla, aby se podnikatelské setkání uskutečnilo v únoru. Podle kancléře se ale zástupci Pražského hradu, česko-čínské komory i podnikatelů shodli, že by neradi pořádali fórum, které by nemělo hmatatelné výsledky.

Jako termín dalšího konání proto navrhli letošní podzim. (sfr)