V prosinci by se do sněmovny dostalo všech 9 stran. ANO má stále velký náskok.

Volby do Poslanecké sněmovny by v prosinci 2019 vyhrálo Babišovo hnutí ANO se ziskem 33,6 procenta hlasů. Druzí by skončili Piráti a ODS, které by shodně volilo 12,3 procent voličů. Do parlamentu by se probojovalo 9 stran. 

Volební model zveřejnila agentura STEM.

„Situace v prosinci odráží váhavost a nerozhodnost,“ uvedla agentura STEM.

Upozornila, že je „nebývale vysoké“ váhání lidí nad účastí ve volbách do sněmovny. K volbám by šlo 54 procent lidí. Naopak volit neplánovala čtvrtina a 21 procent nebylo rozhodnuto.

Zisk Babišova hnutí ANO mírně klesl ze 34,9 procenta v listopadu. Podle STEM byl šéf hnutí a premiér Andrej Babiš nadále středem pozornosti se svými kauzami.

Naopak občanští demokraté i Piráti si proti listopadu polepšili. Podle agentury u ODS stoupla intenzita podpory od jejich příznivců, ale podpora Pirátů je kolísavá a nepříliš silná.

Komunistům v prosinci přibylo voličů na 8,2 procent z listopadových 7,1 procenta.

ČSSD by v listopadu volilo 6,4 procenta lidí.

Podpora lidovců se proti listopadu zvýšila z 5,5 na 6,4 procenta, u TOP 09 stoupla z 3,7 na 5,8 procenta a hnutí STAN naopak klesla z listopadových 7,2 na prosincových 5,5 procenta.

Okamurova SPD se propadla z listopadových 9,1 procent na 5,6 procent v prosinci.

Svobodní by získali podporu 1,8 procenta a Zelení jednoho procenta účastníků voleb.

Trikolóra, která se v dřívějších volebních modelech blížila pěti procentům potřebným pro vstup do sněmovny, by získala půl procenta.

V průzkumu STEM mezi 29. listopadem a 10. prosincem odpovídalo 1083 lidí starších 18 let. (pel)