Přes 10 tisíc lidí využilo výročí srpnové okupace k protestu proti současné politické situaci. Na Hradě roztrhali ústavu, kterou podle nich prezident Zeman porušuje... (Foto: FB Milion chvilek)

Lidé napříč Českem si na desítkách akcí připomněli okupaci Československa v roce 1968 a oběti demonstrací v srpnu 1969. V Praze spolek Milion chvilek pro demokracii uspořádal protest proti současné politické situaci. Na konci akce na Hradčanském náměstí předseda spolku Mikuláš Minář roztrhal ústavu. Pietní akce a pochody se konaly i v dalších městech.

U sídla KSČM zástupci nechali rakev se jmény pěti zastřelených a jejich siluety namalované na zemi.

Předseda komunistů Vojtěch Filip na to reagoval slovy že, současná KSČM vznikla až v roce 1990.

Na Hradčanském náměstí, kam konec průvodu dorazil krátce před 21.00, pořadatel Mikuláš Minář z Milionu chvilek pro demokracii připomenul spor o výměnu ministra kultury, kterou blokoval prezident Miloš Zeman.

Iniciativa Milion chvilek pro demokracii využila srpnové výročí k pochodům po celé zemi, v nichž nejen připomněla historii, ale chtěla při nich upozornit i na aktuální politickou situaci.

„Vadí nám, že prezident republiky záměrně rozděluje společnost, prosazuje zájmy Ruska a Číny, hrubě porušuje Ústavu České republiky a nemístně zasahuje do složení vlády. Vadí nám, že je vláda držena při životě jen díky hlasům komunistů,“ vyjmenovali zástupci spolku Milion chvilek pro demokracii důvody pro svolání demonstrací.

„Vadí nám, že premiér – trestně stíhaný bývalý agent StB – poškozuje svým obrovským střetem zájmů celou naši zemi. Vadí nám, že tento slabý premiér není schopen prezidentově svévoli čelit,“ doplnili.

Na Hrad pak donesli Ústavu ČR, kterou podle nich prezident porušuje. Tu na konci akce předseda spolku Minář roztrhal.

Připomenutí roku 1969 se ve středu konaly nejenom v Praze, ale i v dalších městech.

(pel)