Německá kapitánka lodi s migranty Carola Racketová chce do Evropy přivézt půl milionů uprchlíků z Libye.

Německá kapitánka lodi Sea Watch 3 Carola Racketeová, která navzdory zákazu italské vlády se 40 migranty na palubě zakotvila v přístavu Lampeduse, se ukrývá na tajném místě. Do Evropy chce navíc dovézt půl milionů migrantů z Libye. Podle ní je třeba uprchlíky dostat do bezpečné země. 

Racketová to uvedla v rozhovoru pro deník Bild.

„Slyšíme o půl milionu lidí, kteří jsou v moci převaděčů či v uprchlických táborech. Musíme je odtamtud dostat. Musíme jim okamžitě pomoci v bezpečném přeplutí do Evropy,“ uvedla.

Dále zdůraznila, že Evropa má vůči Africe kvůli koloniální minulosti historickou zodpovědnost.

Kromě přijímání uprchlíků by měla Evropa podle německé kapitánky více úsilí vynakládat také na boj proti klimatickým změnám, aby tak zabránila problémům, které podle ní Afričany k útěku ze svých zemí nutí.

Racketeová se skrývá na tajném místě, protože jí na sociálních sítích vyhrožovali znásilněním a smrtí. Rozhovor poskytla deníku na blíže neurčeném místě v Alpách.

Racketeová byla zadržena italskou policií 29. června poté, co přes zákaz místních úřadů vplula s lodí Sea-Watch 3 do italských vod s lodí se 40 africkými migranty. Drželi ji v domácím vězení, ale 2. července ji soud propustil. Od té doby se ukrývá.

Nadále ovšem čelí podezření, že napomáhala ilegální migraci. Ve čtvrtek by měla dorazit na odložený výslech do sicilského města Agrigento.

Kapitánka migrační lodi v Itálii chce potrestat ministra Salviniho. Označil ji za pirátku

Němci vyhlásili sbírku na zatčenou kapitánku lodi s migranty. Vybrali už téměř 8 milionů korun

(pel)