Nový ministr dopravy Vladimír Kremlík (ANO) zavrhl rozhodnutí svého předchůdce Dana Ťoka, který slíbil krajům na silnicích I. třídy nulovou sazbu mýtného.

Bývalý ministr dopravy Dan Ťok (ANO) sice slíbil krajům, že mýto se na silnicích I. třídy platit nebude, ale nový ministr dopravy Vladimír Kremlík (ANO) rozhodnutí mění. Nulová sazba by podle něj zpochybnila mýtný tendr. Krajům, které o nulovou sazbu žádaly, chce nabídnout jinou kompenzaci. 

„Rozšíření mýta na dalších silnicích první třídy se nevyhneme. Nulová sazba by zpochybnila tendr. V pondělí o tom informuji Svaz měst a obcí a současně navrhnu kompenzační opatření,“ napsal Kremlík na Twitteru.

Kraje žádaly o nulovou sazbu na celkem 600 kilometrech, v plánu přitom bylo rozšíření výběru na skoro 900 kilometrů silnic.

Proti rozšíření mýta o celkem 870 kilometrů silnic první třídy kraje dlouhodobě protestovaly. Měly obavu, že zpoplatněné úseky řidiči kamionů budou objíždět po krajských silnicích. Tomu by podle Kremlíka měla zamezit policie, která by měla objíždění mýta hlídat.

Nový mýtný systém se satelitní technologií by měl být na silnicích první třídy od ledna 2020. Na dálnicích by měl fungovat o měsíc dřív. Provozovatelem bude konsorcium CzechToll/SkyToll, které uspělo s nabídkou 10,75 miliardy korun za desetiletý provoz systému. Po rozšíření bude mýtný systém na 2300 kilometrech dálnic a silnic první třídy.

(pel)