Vyhořelá katedrála v Paříži má sociální dohru. Francouzské odbory zaútočily na tamní miliardáře za jejich selektivní štědrost.  Zatímco na obnovu Notre-Dame přislíbili miliardy, pro chudé obyvatele peníze nemají, kritizovali odboráři.

„Když můžou dát desítky milionů na rekonstrukci Notre-Dame, ať nám přestanou říkat, že nemají na řešení naléhavých sociálních problémů,” prohlásil generální tajemník velké odborové centrály CGT Philippe Martinez.

Po pondělním požáru přislíbily firmy na obnovu katedrály Notre-Dame stovky milionů eur. Dvě stě milionů eur chce dát rodina dědičky kosmetické firmy L’Oréal Françoise Bettencourtové Meyersové i rodina Arnaultových, které patří koncern LVMH vyrábějící luxusní zboží.

Dalšími sto milióny eur hodlá přispět miliardář François-Henri Pinault a nadace energetické společnosti Total.

Deset miliónů nabídl miliardář Marc Ladreit de Lacharriére vlastnící společnost FIMALAC zaměřenou na krizový management a rating i rodina Bouyguesových vlastnící stejnojmenný holding zaměřený na stavebnictví, reality a telekomunikace.

Další bohatá rodina Decauxových vlastnící reklamní společnost JCDecaux přislíbila dvacet miliónů. Miliony eur hodlají darovat také banky Société Générale a Crédit Agricole, pojišťovna Axa nebo Disney.

„Že oligarchové dávají peníze na Notre-Dame, je sice dobré, příkladnost v daňových otázkách by ale byla ještě lepší,” napsal v reakci na záplavu darů na obnovu vyhořelého chrámu představitel žlutých vest Benjamin Cauchy.

Francie se už pět měsíců potýká s protesty hnutí žlutých vest, kterým vadí klesající kupní síla obyvatel.

Jedna ze známých tváří hnutí žlutých vest Ingrid Levavasseurová si na sociálních sítích postěžovala na „netečnost velkých společností k bídě ve společnosti”, když jsou zároveň během jedné jediné noci schopny na Notre-Dame dát „tak šílené prachy”.

Použila přitom stejný slangový výraz, který před časem zazněl z úst prezidenta Emmanuela Macrona v debatě o sociálních dávkách. Hlava státu si za něj tehdy vysloužila ostrou kritiku.

Štědrost velkých firem k obnově Notre-Dame přichází v době, kdy organizace bojující proti chudobě dostávají stále méně darů.

Senátorka Esther Benbassaová uvedla, že sní o takovém „spontánním a masivním nadšení ve prospěch organizací a struktur, které bojují s extrémní chudobou, sociálním vyloučením a bezdomovectvím”. (sfr)