Švédská bojovnice za ochranu klimatu Greta Thunbergová „přepadla“ s cedulí papeže Františka a vyzvala ho, aby společně s aktivisty začal stávkovat proti globálnímu oteplování. Na závěr své audience na náměstí svatého Petra ve Vatikánu papež s Gretou krátce hovořil. Thunbergová při hovoru držela ceduli s nápisem „Připojte se ke klimatické stávce“.

Šestnáctiletá švédská aktivistka Greta Thunbergová v posledním půlroce inspirovala statisíce školáků na celém světě k tomu, aby namísto vyučování demonstrovali na ulicích za ochranu klimatu.

Thunbergová měla na audienci čestné místo společně se svým otcem Svantem Thunbergem. Na závěr k ní papež přišel, podal jí ruku a krátce s ní pohovořil.

„Děkuji vám za to, že hájíte ochranu klimatu a říkáte pravdu. Hodně to znamená,“ řekla švédská aktivistka Františkovi.

Hlava vatikánského státu dívku v její kampani podpořila.

„Bůh ti žehnej. Jen pokračuj v díle. Jen do toho, jen dál,“ prohlásil papež.

Obsah dialogu potvrdila i samotná aktivistka i vatikánský mluvčí.

Švédská školačka kritizuje politiky za nedostatečnou ochranu životního prostředí a za liknavost ve snaze zabránit znečišťování ovzduší, které způsobuje změny klimatu.

Papež František často hovoří o nutnosti ochrany životního prostředí. Před 4 lety zasvětil tomuto tématu svou druhou encykliku. V ní mimo jiné vyzval svět ke snižování množství skleníkových plynů v ovzduší. Za tento dokument mladá Švédka dnes papeži také poděkovala.

Thunbergovou navrhli tři norští poslanci na Nobelovu cenu za mír. V prosinci 2018 Thunbergová mluvila na klimatické konferenci OSN v Katovicích. Letos v lednu na Světovém ekonomickém fóru v Davosu a tento týden vystoupila v ekologickém výboru Evropského parlamentu. (sfr)