Dva tisíce migrantů vtrhlo přes hranici z Guatemaly do Mexika. Uprchlíci míří dál do Spojených států. Mexická armáda vyslaná na pomoc nápor na hranicích nezvládá.

Migranti se přebrodili s pomocí lan přes hraniční řeku, přeplavali nebo zaplatili místním, kteří si za přepravu lidí či zboží na lodi přes řeku účtují 1,25 dolaru.

Další uprchlíci čekají v úmorném vedru na mostě přes hraniční řeku na registraci. Mexické úřady odmítly vpustit běžence do země hromadně, přijímají ale malé skupinky k azylovému procesu a některým z uprchlíků udělují povolení k pobytu na 45 dní.

Migranty ze středoamerických zemí zatím nezastavila ani mexická armáda, která již v minulých dnech poslala k hranici posily. Americký prezident Donald Trump pohrozil, že kvůli migrantům může dojít i k úplnému uzavření hranice s Mexikem.

Většina migrantů pochází z Hondurasu. Guatemalský prezident Jimmy Morales a honduraský prezident Juan Orlando Hernández se kvůli migrantům sešli k mimořádnému jednání na guatemalské letecké základně.

Běženci, kteří pronikli na mexické území, budou pokračovat k městu Tapachula, prohlásil jeden z vůdců karavany Rodrigo Abeja.

Karavany migrantů pořádají nevládní organizace ze středoamerických zemí už řadu let. Cílem hromadné cesty lidí z chudých zemí Střední Ameriky je vyhnout se ve skupině nebezpečí, které hrozí při takové cestě jednotlivcům, a také hromadně upozornit na humanitární krizi ve Střední Americe.

Nynější karavana, kterou svolali organizátoři přes sociální sítě, vyrazila před týdnem z města San Pedro Sula na severu Hondurasu.

Dosud se obvykle obešly bez větší publicity, až do letošního dubna, kdy podobnou karavanu označil americký prezident Donald Trump za bezpečnostní hrozbu pro Spojené státy a poslal na hranici s Mexikem národní gardu.

Tentokrát Trump ještě přitvrdil, když nejprve pohrozil Hondurasu i Guatemale zastavením poskytované pomoci, pokud migranty nezastaví, a poté varoval, že uzavře hranice s Mexikem a rozmístí u nich vojáky.

(pel)