Ze singapurského letiště odstartoval s posádkou a pasažéry letoun, který zůstane ve vzduchu dalších 19 hodin. Bez mezipřistání tak spojí Singapur s New Yorkem. Jedná se o v současnosti nejdelší komerční let na světě.

Zkratka ULR v názvu nejnovějšího stroje Singapore Airlines, Airbusu A350-900 ULR, znamená Ultra Long Range. Neboli ultra dlouhý dolet. Letadlo je schopné zůstat ve vzduchu zmíněných 19 hodin, během kterých bez mezipřistání urazí zhruba 15 tisíc kilometrů.

Letoun samotný se od klasických Airbusů A350-900 liší. Kvůli pohodlí pasažérů je počet míst k sezení nižší. Zatímco v klasickém uspořádání A350 může cestovat zhruba 300 lidí, v ULR je jen 161 míst – 67 pro business třídu a 94 míst pro třídu premium economy. Základní ekonomickou třídu přitom aerolinky na tomto letu vůbec nenabízí.

Cena za jednu letenku mezi Singapurem a newyorským letištěm Newark v premium economy třídě vyjde zhruba na 2 975 singapurských dolarů (48 tisíc korun), jedna letenka v business třídě stojí 6 695 singapurských dolarů (108 tisíc korun).

Za tuto částku dostanou pasažéři v business class kromě svačiny i dvě hlavní jídla a sami si mohou říct, kdy mají hlad. Cestující z třídy premium economy mají připravená tři jídla v přesně stanovený čas.

Rozdíl oproti běžným linkám bude u nejnovějšího rekordmana představovat také množství spotřebovaného paliva. Jelikož ULR urazí o téměř tři tisíce kilometrů delší trasu, než klasický Airbus A350, vydává se na svou pouť s 165 tisíci litry leteckého paliva. Je to o 24 tisíc litrů více než základní verze letadla.

Linka ze Singapuru do New Yorku bez mezipřistání nefunguje poprvé. Singapurské aerolinky tuto linku v roce 2013 po devíti letech provozu zrušily, protože dostatečně nevydělávala. Tehdy se na palubu letadla vešlo pouze 100 cestujících.

Lety jsou zatím naplánované třikrát týdně, od příštího týdne pak již denně.

Až dosud nejdelší non-stop let na světě zabere šestnáct a půl hodiny, během kterého letadlo uletí 14 530 kilometrů. Qatar Airways jej provozují mezi metropolí Kataru Dauhá a novozélandským Aucklandem. Další v pořadí je pak 14 449 km dlouhá trasa mezi Londýnem a australským Perthem. (jaz)