"Vynálezce" Facebooku Zuckerberg se kál v Evropském parlamentnu (ilustrační foto).

Zakladatel a šéf Facebooku Mark Zuckerberg slíbil při své návštěvě Europarlamentu v Bruselu, že výrazně zlepší zabezpečení sociální sítě. Zároveň se omluvil za to, že firma neudělala dost pro to, aby zabránila zneuživání Facebooku.

„Neviděli jsme naši odpovědnost dostatečně široce. Byla to chyba a omlouvám se za ni,“ řekl Zuckerberg na jednání, které bylo mimořádně přenášené živě na internetu.

Udělat potřebné změny podle něj bude nějakou dobu trvat.

„Ale jsem odhodlán udělat to dobře a přijít s potřebnými investicemi, které jsou potřeba, aby byli lidé v bezpečí,“ prohlásil Zuckerberg.

Firma proto například do konce roku na více než 20 tisíc zdvojnásobí počty lidí, kteří pracují právě v oblasti zabezpečení.

Šéf Facebooku ovšem také vedení europarlamentu připomněl, že nástroje, které síť nabízí, využívají miliony Evropanů například k tomu, aby dali vědět, že jsou v pořádku po teroristických útocích.

Zuckerberg také ujistil vedení europarlamentu v Bruselu, že facebook bude plnit GDPR, tedy nové nařízení Evropské unie o ochraně osobních údajů, od prvního dne. Platit začíná ve všech zemích osmadvacítky od 25. května.

Předseda europarlamentu Antonio Tajani na úvod úterního setkání s šéfem Facebooku upozornil, že za rok se uskuteční volby do Evropského parlamentu. Občané unie podle něj chtějí mít jistotu, že se je nikdo nepokusí ovlivňovat. (jaz)