Katalánsko má nového premiéra, stal se jím separatistický poslanec Quim Torra. Pětapadesátiletý právník a nakladatel byl parlamentem této autonomní části Španělska zvolen ve druhém kole prostou většinou. Pokud by Torra neuspěl, čekaly by region další předčasné volby.

Torra získal 66 hlasů od dvojice hlavních separatistických stran Společně pro Katalánsko (JxCat) a Republikánské levice Katalánska (ERC), proti bylo 65 poslanců opozičních stran. Čtveřice příslušníků malé radikálně separatistické Kandidátky lidové jednoty (CUP) se stejně jako v sobotu zdržela, protože Torru nepodporuje a jeho navržení považuje za příliš velký kompromis s politikou španělské vlády.

Členové CUP podporovali pouze opětovnou kandidaturu sesazeného expremiéra Carlese Puigdemonta, která ale kvůli jeho pobytu v zahraničí nebyla z právního hlediska možná.

Ke zvolení v prvním kole Torra potřeboval absolutní většinu hlasů, která v zákonodárném sboru se 135 křesly činí 68 hlasů. V sobotu mu tak ke zvolení dva hlasy chyběly. Nyní stačila prostá většina.

Torra, jehož na premiéra doporučil Puigdemont, v prvním projevu po zvolení řekl, že stejně jako jeho předchůdce hodlá vést region k nezávislosti.

„Oceňuji výsledek hlasování a velkorysost premiéra Puigdemonta. Ať žije svobodné Katalánsko,” řekl podle listu El País.

Jeho nejbližším úkolem bude sestavit vládu, čímž by měla skončit přímá správa, kterou teď nad Katalánskem vykonává Madrid. K tomuto bezprecedentnímu kroku přistoupil kabinet španělského premiéra Mariana Rajoye se souhlasem horní komory parlamentu kvůli snaze regionu odtrhnout se od Španělska. Sesazené katalánské vedení pak španělská prokuratura obvinila ze vzpoury. Několik exministrů je ve vazbě, zatímco Puigdemont je v Německu, kde čeká na rozhodnutí soudu o vydání do Španělska.

(jaz)