Státní dluh ČR od začátku roku 2018 stoupl o 87 miliard Kč na 1,7 bilionu korun. Na každého obyvatele Česka včetně nemluvňat tak připadá dluh ve výši 161 tisíc korun. Za růstem státního dluhu je prodej státních pokladničních poukázek.

Cílem prodeje státních poukázek bylo peníze z prodeje investovat s větším výnosem a získat dodatečné příjmy státního rozpočtu. Takto oficiálně zdůvodnilo nárůst dluhu ministerstvo financí.

„Pohyb nominální výše státního dluhu v průběhu jednotlivých čtvrtletí je zcela běžný jev způsobený zejména nesouladem rozložení většího množství aukčních dnů oproti několika splátkám státních dluhopisů v průběhu roku a nijak nevypovídá o trendu zadlužování země,“ vyslovil se mluvčí úřadu Michal Žurovec.

Celková míra zadlužení podle něho dlouhodobě klesá.

„A nejinak tomu bude i v letošním roce,“ dodal.

Úřad během prvního čtvrtletí letošního roku prodal pokladniční poukázky za 136,1 miliardy korun se splatností tři, šest a devět měsíců.

„Všechny tyto poukázky jsou splatné ještě v letošním roce a neovlivní celkovou výši státního dluhu ke konci roku 2018,“ uvedl úřad.

Takto získané dodatečné příjmy podle materiálu činily v prvním čtvrtletí 67,7 milionu korun.

Čisté výdaje vlády na správu státního dluhu za toto čtvrtletí činily podle ministerstva 2,1 miliardy korun. Za celý loňský rok to bylo 39,8 miliardy korun.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky. (sfr)