Předsedkyní francouzské krajně pravicové Národní fronty (FN) bude i nadále její dosavadní šéfka Marine Le Penová. Rozhodl o tom jednomyslně sjezd strany, kde se Le Penová o funkci ucházela jako jediná kandidátka. Staronová předsedkyně navrhla stranu přejmenovat na Národní sdružení.

Účastníci sjezdu zároveň ze stanov vyjmuli ustanovení o funkci čestného předsedy, kterou dosud zastával otec Le Penové a zakladatel strany Jean-Marie Le Pen.

Le Penová a její otec měli kolem směřování strany dlouhodobé neshody, které vygradovaly kvůli Le Penovým antisemitským výrokům. Strana nakonec svého zakladatele v roce 2015 ze svých řad vyloučila, odejmutí čestného předsednictví ale nedovolil soud. Proto se nyní sjezd rozhodl funkci zcela zrušit, a veškeré vazby s Le Penem tak definitivně zpřetrhat.

„Náš cíl je jasný – moc. Původně jsme byli protestní stranou. Nemělo by být pochyb o tom, že můžeme být stranou vládní,“ uvedla Le Penová.

Změna názvu strany z Národní fronty (Front national) na Národní sdružení (Rassemblement national, RN) má být podle představ Le Penové součástí nové identity.

S nápadem změnit jméno strany už členové FN vyslovili těsnou většinou 52 procent hlasů souhlas, podle agentury AFP se ale tato dotazníková akce konala bez řádného dohledu. Schvalování se tak bude opakovat.

FN loni utrpěla dvojí porážku ve volbách, když nejprve Marine Le Penová výrazně prohrála ve druhém kole prezidentských voleb s Emmanuelem Macronem a poté strana v červnových parlamentních volbách v 577členném Národním shromáždění získala jen osm křesel.

(pel)