Na mýtném v Česku loni zaplatili majitelé kamionů 10,4 miliardy korun. Jedná se o rekordní částku. Za jedenáct let fungování vybral český elektronický mýtný systém pro stát od kamionů už téměř 88 miliard korun. 

Nejsilnějším měsícem byl v loňském roce listopad. Jen za tento měsíc majitelé kamionů odvedli na mýtném 960 milionů korun. To je vůbec nejvíce za jeden měsíc za celou dobu fungování mýta.

Naopak nejslabším měsícem minulého roku byl již tradičně prosinec. Podle společnosti Kapsch, která spravuje mýtný systém, za to může především velká koncentrace svátků. Kvůli nim v prosinci putovalo do Státního fondu dopravní infrastruktury necelých 750 milionů korun.

Přesto i v prosinci padaly z hlediska výběru mýtného rekordy. Nejsilnějším týdnem loňského roku i jedenácti let mýta se stal předvánoční týden, kdy systém vybral 230 milionů korun. Mohly za to vánoční nákupy, kvůli kterým byla ze strany obchodů větší poptávka po zboží. Nejlepším dnem roku a historie se stal čtvrtek 26. října s vybranými téměř 49 miliony korun.

Provozní náklady placené z vybraného mýta konsorciu firem pod vedením zmíněné společnosti Kapsch představovaly v minulém roce 1,525 miliardy korun a jejich podíl na vybraném mýtu celoročně klesl na 15 procent. Státu tak z každé vybrané stokoruny zůstává 85 korun. Účinnost výběru mýta byla v průměru 99,6 procenta.

Kapsch bude pro Česko mýtný systém provozovat do konce roku 2019. V současnosti běží tendr na správu mýtného systému, který vypsalo ministerstvo dopravy. Do výběrového řízení se přihlásili čtyři uchazeči – Kapsch, slovenský výběrčí SkyToll, maďarský National Toll Payment Services a německá firma T-Systems. Tendrem se zabývá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

(jaz)