Prezident Miloš Zeman využívá situace, aby získal vládní moc, po které baží, tvrdí předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Bývalý předseda TOP 09 rovněž prohlásil, že premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) bude mít z prezidenta těžké spaní.

Kalousek to řekl v rozhovoru pro deník Právo.

„O tom, že Miloš Zeman využije současné situace, aby získal co největší vliv na vládní moc, po které baží, o tom nepochybuji ani trochu. Stejně jako o tom, že z něj bude mít Andrej Babiš těžké spaní. Protože oba tito pánové respektují pouze sami sebe,“ uvedl Kalousek.

„Bohužel, Miloš Zeman nebude prosazovat zájmy ČR, ale pouze své osobní zájmy a zájmy svých milců,“ sdělil.

Kalousek v rozhovoru uznal, že hnutí ANO má po výrazném vítězství ve sněmovních volbách právo vládnout. Současně upozornil, že strany, které babišovce podpoří, legitimizují kumulaci moci škodící české demokracii.

Předčasné volby jsou podle Kalouska až nejzaším řešením.

„Pokud k tomu dojde, tak to bude selhání hlavně hnutí ANO,“ řekl.

„ANO má právo vládnout, vyhrálo o parník. Mělo by ale jasně říci, s kým a za jakých podmínek bude vládnout. Zatím jsme se dozvěděli jen to, že Andrej Babiš chce vládnout sám a podpořit ho mají všichni, a kdo ho podporovat nechce, tak mu rozkopává bábovičky. Tak se jednání o většinové vládě nevedou,“ dodal.

(pel)