Důchodcům, kteří dosáhnou 85 let, by se od příštího roku mohla zvýšit penze o tisícikorunu. S návrhem novely přišlo ministerstvo práce a sociálních věcí. Změnit by se mohlo také složení důchodu, což by se promítlo do valorizace. Díky úpravě by si přilepšili lidé s nízkým důchodem, zásluhovost důchodů by se ale snížila.

Podle novely by se lidem s nízkou penzí mělo přidávat víc než dosud, současně by se ale zbrzdil růst důchodů ostatních.

„Navrhované opatření sníží diferenciaci, tedy zásluhovost důchodů, neboť poměr mezi nejvyššími a nejnižšími důchody se poněkud zmenší,” uvedlo ministerstvo.

Jen desetina seniorů a seniorek v Česku přitom v roce 2016 dosáhla podle důchodové ročenky na důchod vyšší než 14 501 korun. Podle některých kritiků návrhu se tak dá chystaná změna přirovnat ke zvyšování platů – aby se zvedl tarif všem, sníží se odměny výkonnějším pracovníkům.

Novela počítá i s tím, že by se seniorům a seniorkám po 85. narozeninách automaticky zvedla penze o tisícikorunu. Nyní dostanou 2000 korun navíc, když oslaví stovku.

Zvýšení důchodu lidem ve vyšším věku má pomoci pokrýt rostoucí výdaje na péči a případnou pomoc. Částka má ale také dorovnat propad příjmu po dvou desetiletích v důchodu, kdy se nůžky mezi výdělky a penzemi rozevíraly. Při zvyšování důchodů se totiž zohledňuje jen část růstu mezd.

Tisícikoruna navíc od 85 let by v příštím roce vyšla podle ministerstva práce na 2,5 miliardy. S přibývajícím počtem starších lidí by suma mohla postupně růst.

Důchody se zvyšují vždy v lednu, a to o součet poloviny růstu reálných mezd a růstu cen. Současně pevná část penze, která je pro všechny stejná, musí odpovídat devíti procentům průměrné mzdy.

Podle novely by to mělo být od příštího roku deset procent. Procentní výměra penze se u každého liší podle odpracovaných let a odvodů. Podle návrhu by nově na její zvýšení tedy připadlo méně.

(jaz)