Rakousko bude mít protimigrační vládu. Budou v ní Svobodní, nebudou v ní sociální demokraté. Na fotografii budoucí premiér Kurz (vlevo) s Terminátorem.

Protimigrační vláda v Rakousku je konečně na světě. Po více než 2 měsících vyjednávání dohodl šéf lidovců Kurz koaliční vládu se Svobodnými. S dohodou seznámili předsedové obou stran rakouského prezidenta Alexandera Van der Bellena. 

Šéfové Rakouské lidové strany (ÖVP) Sebastian Kurz a Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinz-Christian Strache neuvedli po schůzce s hlavou státu další podrobnosti.

Předseda rakouských lidovců, dosavadní ministr zahraničí Sebastian Kurz, už v pátek večer na společné tiskové konferenci se Strachem oznámil, že se strany po 61 dnech od voleb dohodly na vládní spolupráci. Kancléřem bude 31letý Kurz, který se tak stane aktuálně nejmladším evropským premiérem.

Proevropská vláda

Kurz následně ujistil, že nová vláda bude proevropská a bude usilovat o Evropu, v níž bude posílen princip subsidiarity. Mezi její programové priority bude patřit také snížení daňové zátěže, posílení bezpečnosti, zastavení ilegální imigrace, digitalizace či rozvíjení přímé demokracie.

Aby byla vláda proevropská, požadoval prezident Van der Bellen.

Vláda má složit přísahu v pondělí.

„Dohodli jsme se na jasném proevropském směřování s cílem posilovat subsidiaritu,“ prohlásil Kurz.

„Přispějeme jako aktivní a spolehlivý partner k dalšímu rozvoji EU, přičemž pozornost by měla být upřena na princip subsidiarity,“ stojí ve vládním programu.

Šéf FPÖ Heinz-Christian Strache souhlasil s tím, že bude vyloučeno uspořádání referenda o vystoupení Rakouska z EU. Na členství Rakouska v EU a dalších mezinárodních organizacích se tak nemá nic změnit.

Referenda k těmto tématům nebudou v následujících pěti letech připuštěna, i když ve všech ostatních oblastech má být přímá demokracie posílena.

Koaliční rozhovory mezi konzervativní ÖVP a pravicově populistickou FPÖ trvaly od října, kdy lidovci vyhráli parlamentní volby. Svobodní v nich skončili třetí, těsně za sociálními demokraty (SPÖ) dosavadního kancléře Christiana Kerna.

ÖVP ve volbách zvítězila se ziskem 31,5 procenta hlasů, SPÖ dostala 26,9 procenta a FPÖ podpořilo 26 procent hlasujících. V Národní radě se udrželi také liberálové (NEOS) a nově do ní vstoupila Listina Petera Pilze, kterou založil odpadlík od Zelených Pilz. (sfr)