Přehled nejaktuálnějších a nejdůležitějších zpráv z byznysu v České republice i ve světě.

Byznysové zpravodajství v kostce. Přehled nejaktuálnějších a nejdůležitějších zpráv z byznysu v České republice i ve světě.


Křetínského EPH koupil další dvě elektrárny v Itálii

Energetický a průmyslový holding (EPH) koupil v Itálii dvě elektrárny spalující biomasu: Biomasse Italia a Biomasse Crotone, vlastněné rovným dílem firmami Bioenergie a Api Nòva Energia. EPH se tak stal lídrem výroby elektřiny z biomasy v Itálii.  Cenu transakce EPH nesdělila. Většinovým vlastníkem EPH je Daniel Křetínský.

* * *

Globus dostal rekordní pokutu 183 milionů od ÚOHS

Obchodní řetězec Globus dostal od ÚOHS pokutu přes 183 miliónů korun za porušení zákona o významné tržní síle. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže potrestal Globus za to, že údajně nutil dodavatele k odběru nechtěných služeb. Jde o doposud nejvyšší sankci pro řetězec. Podle úřadu Globus porušil zákon tím, že někteří dodavatelé potravin museli přistoupit do účetního systému Markant, který jinak nepotřebovali.

* * *

Fond finančníka Faita ovládne německé strojírny Hoeckle Group

Brněnská investiční společnost Jet Investment Igora Faita kupuje německo-rakouskou strojírenskou skupinu Hoeckle Group. Nezveřejněná cena se údajně pohybuje v řádu vyšších stovek milionů korun. Výrobce klikových hřídelí nebo ojnic dodává do vozů značek Porsche či BMW nebo motocyklů Harley-Davidson a provozuje dva závody v Německu a jeden v Rakousku. Loni  skupina Hoeckle Group utržila v přepočtu přes 1,5 miliardy korun, letos v květnu ovšem vstoupila do insolvence.

* * *

Rusko zachraňuje soukromou banku Promsvjazbank

Ruská centrální banka uvalila dočasnou správu na Promsvjazbank, která je desátou největší soukromou bankou v zemi. Dohodu dojednali guvernérka centrální banky Elvira Nabiullinová a spolumajitel banky Dmitrij Ananjev. RCB poskytne Promsvjazbank finanční pomoc s využitím peněz z Fondu pro konsolidaci bankovního sektoru. Promsvjazbank bude nadále fungovat bez omezení. Majetek Promsvjazbank činí 1,3 bilionu rublů (481,2 miliardy Kč). Vlastní ji bratři Dmitrij a Alexej Ananjevové.

* * *

Americká Delta nakoupí 100 airbusů

Americká společnost Delta Air Lines koupí 100 letadel A321 od evropského výrobce Airbusu. Zakázku v odhadované ceně 12,7 miliardy dolarů s opcí na dalších 100 strojů chtěl původně získat Boeing. Delta uvedla, že letadly A321 nahradí své menší letouny. Airbus A321 je prodloužená verze Airbusu A320 s větší přepravní kapacitou.

* * *

Amazon kvůli daňovému sporu v Itálii zaplatí 100 milionů eur

Daňový úřad v Itálii se dohodl s americkým internetovým obchodem Amazon na vyřešení sporu ohledně daňových nedoplatků z let 2011 až 2015. Amazon v rámci dohody zaplatí 100 milionů eur (téměř 2,6 miliardy Kč), oznámil daňový úřad. Amazon, který je největším internetovým obchodem na světě, nyní v Itálii zaměstnává přes 3000 lidí. (sfr)