Řidiči autobusů v Česku vyhlásili 6. dubna celorepublikovou stávku. Veřejná doprava se zastaví na celý den.

Řidiči linkových autobusů 6. dubna z depa nevyjedou a zastaví na celý den veřejnou dopravu v České republice. Přesně o půlnoci vstoupí do celodenní stávky a autobusy v celém Česku tak nepojedou celých čtyřiadvacet hodin. Vedení odborů zároveň vyzvalo řidiče k masivní účasti.

Celorepublikovou stávku řidičů podpořil minulý týden sjezd základních odborových organizací, zástupci šoférů ale nejsou v postoji k protestům zcela jednotní.

V minulosti například stávku odmítly odbory v Pardubickém kraji, podobně se vyjadřovali zástupci zaměstnanců působících v jihlavské společnosti Icom transport. Také ve středních Čechách se zúčastní jen část řidičů.

„My je vyzýváme, aby se aktivně zúčastnili stávky, na druhou stranu nemůžeme do stávky nikoho nutit. Samozřejmě že budeme bedlivě sledovat, aby někdo stávku někomu nezakazoval nebo někomu nevyhrožoval, pokud se stávky bude chtít zúčastnit,” uvedl šéf dopravních odborů.

Odbory kritizují přístup některých krajů k vládnímu nařízení o zvýšení nejnižší mzdy pro šoféry autobusů. Od začátku letošního roku vláda nařízením zvýšila minimální mzdy pro řidiče ze 71,60 korun na hodinu na 98,10 korun a nařídila i vyšší platby za čekání a příspěvek za práci v náročném prostředí.

Podle odborů ale kvůli různým výkladům nařízení se v řadě krajů mzdy nezvýšily o očekávané tisícikoruny, ale maximálně o stokoruny. Firmy také například  zvýšily sazby podle vládního nařízení, šoférům ale na druhou stranu snížily odměny. Některé kraje pak souhlasily s navýšením mezd jen do měsíční výše 16 400 korun hrubého, což odpovídá hodinové mzdě podle vládního nařízení při 37,5 hodiny odpracovaných týdně.

Někteří řidiči linkových autobusů proti nízkým mzdám protestují od října 2015. Podle nové podoby zákona o veřejných zakázkách by soutěže na zajištění veřejné dopravy měly zohledňovat i jiná kritéria než cenu a stanovovat například nejnižší mzdu pro šoféry autobusů. Nejhorší situace panuje podle odborů v Jihomoravském kraji a v Ústeckém kraji.

(pel)